Egzamin maturalny

Wybierz kategorię

Akademia Liry

książka

Agnieszka Szczypińska

Zeszyt motywów. Dla maturzystów i nie tylko

29 zł kup na allegro
  • Czym jest „Zeszyt motywów”?

    To pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku wydawniczym. Pomysł jej napisania zrodził się z moich wieloletnich doświadczeń jako nauczycielki języka polskiego. Zauważyłam, że wielu uczniów ma problemy ze wskazaniem odpowiedniego tekstu kultury do tematów rozprawek problemowych czy zagadnień z matury ustnej.

    Książka składa się z dwóch części. Pierwsza (karty motywów) dotyczy samodzielnego wpisywania kontekstów interpretacyjnych, czyli tytułów tekstów literackich, filmów, dzieł malarskich itp. do pięćdziesięciu czterech wybranych motywów, według podanego uprzednio wzoru (strony 13-14). Każdy z nich został opatrzony dwoma cytatami, aforyzmami, czy sentencjami. Mogą one posłużyć jako ciekawe podsumowanie rozprawki lub wypowiedzi ustnej. Część druga to przegląd tekstów kultury wartych uwagi. Zamieszczono tu listę 150 filmów, które można obejrzeć przed maturą; podano reżysera, datę i miejsce produkcji, gatunek oraz czas trwania każdego z nich. Dokonano zestawienia malarzy i rzeźbiarzy oraz ich 165 dzieł. Ponadto opracowano 34 piosenki polskich wykonawców, których można wysłuchać skanując odpowiedni kod QR. Opisane teksty kultury (malarstwo, rzeźba oraz utwory muzyczne) zostały opatrzone datą powstania, występującymi w nich tematami lub motywami oraz krótkim wyjaśnieniem. Takie ujęcie problemu skłania do zapoznania się z wymienionymi dziełami, zwrócenia uwagi na szczegóły w ich treściach oraz wyciągania wniosków.

     

    Dla kogo przeznaczony jest „Zeszyt motywów”?

    Książka powstała z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych, którzy pragną powtórzyć, zapamiętać i usystematyzować wiedzę w zakresie tekstów kultury i obecnych w nich motywów. Nie oznacza to jednak, że nie może po nią sięgnąć również młodzież klas starszych szkoły podstawowej, która w przyszłości będzie zobowiązana do zdania egzaminu na zakończenie tego etapu edukacji. Systematyczna praca z Zeszytem motywów uczy dokładności w łączeniu wątków, bohaterów, rozumienia związków przyczynowo–skutkowych itp. Sprawia, że prace pisemne oraz egzamin maturalny, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym nie przerażają.

    Dla nauczycieli pozycja ta stać się może ciekawą pomocą dydaktyczną, swoistą skarbnicą tekstów kultury, istotną podczas prowadzenia zajęć zarówno w szkole, jak i poza nią.

     

    Jak korzystać z „Zeszytu motywów”?

    Wpisywane dzieła powinny być znane, np. tekst literacki uprzednio przeczytany, a film obejrzany, ponieważ tylko wtedy niniejsza książka będzie pomocna. Niewłaściwe jest zatem przepisywanie samych tytułów tekstów kultury (np. z Internetu), bez wcześniejszego zaznajomienia się z nimi. Podane tytuły mogą się powtarzać, dzięki czemu powstaje baza informacji niezbędna w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości.

     

    O autorce.

    Absolwentka polonistyki w Uniwersytecie Warszawskim oraz arteterapii, pedagog o specjalizacji oligofrenopedagogiki i tyflopedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Terapeutka dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych.

    Od 2004 roku prowadzi zajęcia z młodzieżą szkolną i akademicką z języka polskiego oraz szeroko pojętej kultury, między innymi filmu, malarstwa, rzeźby czy plakatu.

    Ponadto autorka tomiku wierszy pt. „Studium współczesności” oraz korektorka tekstów, członkini zespołu redakcyjnego dra inż. Rafała Szczypińskiego.

  • Liczba stron: 151
    Okładka : miękka
    Wymiary wysokość x szerokość x grzbiet: 297 mm x 205 mm x 7 mm
    ISBN: 978-83-959349-0-2